Így maradhat biztonságban a konyhában.
Gyakorolja ezeket a konyhai biztonsági szabályokat, hogy elkerülje a vágásokat, égési sérüléseket és az ételmérgezést.
1. Tanulja meg a kések használatát.
Egy tompa kés nagyobb valószínűséggel csúszik meg és megvágja, mint egy éles kés. Tartsa a késeit élezetten és a legfontosabb, hogy biztonságban. Egy egyszerű megoldás egy késélező használata az éles élű penge megőrzéséhez. Válassza ki az adott feladathoz a legjobb kést. Más szóval, nem a legjobb ötlet egy húsvágó eper szeletelésére.
2. Ne használja ugyanazt a vágódeszkát nyers húshoz, gyümölcshöz és zöldséghez.
Mindannyian szeretnénk elkerülni az extra edények elmosását, de ez az a terület, ahol nem szabad kompromisszumot kötni. Ha ugyanazt a vágódeszkát használjuk húsokhoz, gyümölcsökhöz és zöldségekhez, ez biztos módszer a szalmonella fertőzés kockázatára. A keresztszennyeződés elkerülése érdekében azt tanácsolom, hogy két vágódeszkát használjon: az egyiket a nyers húshoz, a baromfihoz és a tenger gyümölcseihez, a másikat pedig a friss gyümölcsökhöz, zöldségekhez és a kenyérhez. Ha ugyanazt a táblát kell használnia, akkor a legbiztonságosabb, ha először feldarabolja a gyümölcsöt és a zöldséget, alaposan mossa le a vágódeszkát mosogatószerrel és forró vízzel, majd előkészíti a húsokat.
3. Mosson kezet.
Azt gondolná, ez adott, de az emberek elfelejtik. A konyhai tevékenység ezzel jár, ne felejtse el. Fontos, hogy főzés előtt és után mosson kezet forró, szappanos vízben. Az élelmiszer-eredetű betegségek továbbterjedésének elkerülése érdekében mindenképpen tisztítsa meg az összes olyan felületet (beleértve a mosogatót is!), ahol a nyers hús vagy a tojás hozzáérthetett.
4. Ne tartózkodjon a konyhában mezítláb.
Főzés közben mindig viseljen zárt lábbelit, vagy legalább papucsot. A cipők nemcsak a leesett éles tárgyaktól védenek meg, hanem a lábát is megóvják más konyhai szerencsétlenségektől, például üvegtöréstől, forró víztől vagy olajkiömléstől.
5. Tudja, hogyan kell eloltani a tüzet.
Valójában a főzés az otthonunkban előforduló tüzek és sérülések vezető oka. Ügyeljen arra, hogy a konyhájában mindig legyen tűzoltó készülék, és tudja, hogyan kell használni, hogy gyorsan tudjon cselekedni. Főzés közben, ne tartson táskát, konyharuhát és más éghető dolgokat a tűzhely közelében. Ne végezzen más munkát és ne szundikáljon főzés közben.
Tanulja meg, hogyan kell kezelni a különböző típusú tüzeket. Zsír- és elektromos tüzeket soha ne öntse le vízzel. Ehelyett oltsa el szódabikarbónával vagy egy serpenyőfedéllel. A sütő belsejében keletkezett tüzet a legjobban tűzoltó készülékkel lehet eloltani, a mikrohullámú tüzet pedig a készülék kikapcsolásával és az ajtó zárva tartásával lehet eloltani.
6.Megfelelő ruhát viseljen
Ne viseljen fodros, hosszú, bő ujjú ruhákat, mert akadályozhatják főzés közben, – ez nem jó, ha nyílt lánggal vagy forró folyadékkal van dolga.
7. Ügyeljen az edényeire.
Főzés közben ügyeljen arra, hogy az edények és fogantyúi a főzőlap közepe felé legyenek fordítva. Így elkerülheti, hogy leüti, vagy magára önti az edény tartalmát. Mindig legyen a közelben száraz edényfogó vagy sütőkesztyű, amikor bármit kezel a tűzhelyről vagy a sütőről. A nedves vagy nyirkos anyagok könnyebben átadják a hőt.
8. Ne tegyen forró üvegedényt nedves vagy hideg felületre.
Valójában sok tudomány van e tipp mögött. Az üveg kitágul, amikor felmelegszik, és zsugorodik, amikor lehűl, ami stresszt okoz, és töréshez vezet. Ezért legyen óvatos, amikor a Jénait vagy Pyrexet a sütőbe teszi. Legyen óvatos az üvegedények fedelével is. Az üvegfedél felhelyezésére a legjobb hely a vágódeszka vagy edénytartó. Ne tegye tűzhelyre, különösen üveglapra.
9. Emelje fel és keverje el magától.
Amikor a lefedett edényben az étel felforrt, páralecsapódás képződik a fedőn. A lecsepegés elkerülése érdekében a fedelet fordítsa el magától, amikor felemeli. Ugyanez vonatkozik a keverésre is. Ügyeljen arra, hogy mindig távolodjon el a testétől, nehogy kifröccsenjen a pezsgő szószoktól.
10. Ne használjon fém eszközöket tapadásmentes serpenyőkön.
Tapadásmentes serpenyőkben fa eszközöket használjon. Így a bevonat nem sérül meg és mérgező vegyületeket, úgynevezett PFA-kat sem keverhet az ételbe. Az ilyen serpenyőket nem arra tervezték, hogy örökké tartson. Tudja, mikor kell kicserélni a tapadásmentes serpenyőt.
Most, hogy ismeri az alapokat, ideje főzni! Válasszon titán serpenyőt, és nem kell aggódni PFOA vegyületektől.
Rengeteg fontos információ várja itt:
Teflon a szervezetben
Edények, fémek, egészség
Titán edények előnyök és hátrányok
Szerző: Zombori Katalin
Szenvedélyem a toxinmentes életmód és a környezetbarát döntések meghozatala, amelyek az egészségünk és a bolygónk javát szolgálják. Célom, hogy egy kevésbé mérgező élet felé tereljem Önt a nem mérgező edényekkel és a fenntartható életmóddal kapcsolatos meglátásaimon keresztül. Csatlakozzon hozzám, és fedezze fel az egészség és az otthon kulcsfontosságú metszéspontját, ahol a döntéseink valódi változást jelentenek.