Teflon a szervezetben - Egészségügyi problémák

A PTFE-t Roy Plunkett találta fel 1938-ban, miközben a DuPont cég vegyesvállalatánál dolgozott. Először a második világháború alatt az atombomba kifejlesztéséhez használt urán-hexafluorid gázzal szemben ellenálló tömítések előállítására használták, és katonai titoknak tekintették. A háború győztesei üzletre, folyamatos profitra éheznek, az ember, az egészség, az erkölcsi normák háttérbe kerülnek.

A Dupont 1944-ben jegyezte be a teflon védjegyet, és hamarosan elkezdte tervezni az új termék háború utáni kereskedelmi felhasználását.

1951-re a Dupont kifejlesztette a teflon alkalmazását a kereskedelmi termékekre. A vállalat azonban ekkor még elkerülte a konyhai edények és eszközök piacát a mérgező gázok kibocsátásával kapcsolatos lehetséges problémák miatt.

A teflon egy plasztik polimer, amelyet több vegyi anyagból állítanak elő. Leggyakoribb alkotóeleme a poli-tetrafluor (PTFE). Tulajdonságait tekintve ideálisak tűnt, hiszen kémiailag semmilyen más anyaggal nem reagál, folyadéktaszító és tapadásmentes réteget alkot. A legnagyobb problémát nem is a PTFE jelenti, hanem a perfluor-oktánsav (PFOA vagy más néven C8), amelyet a gyártás során adnak hozzá, és amelynek komoly egészségkárosító hatásai vannak. Ma már ez a vegyület nem csak a teflonban fordul elő, folttaszító textíliák és festékek előállításakor is használják.

A Tefalról.

A Tefal céget 1956-ban alapították tapadásmentes serpenyők gyártására. A teflon serpenyő gyorsan népszerűvé vált és 50 éven át piacvezető szerepet töltött be.
Ez idő alatt a nyilvánosságot nem tájékoztatva vizsgálatok történtek, kártérítési perek zajlottak, végül a teflont 2005-ben az Egyesült Királyságban, 2013-ban az USA-ban, 2019-ben pedig az egész világon betiltották. Hazánkban még most is használatban vannak teflon bevonatos edények.
Forrás: https://isteflonbannedinuk.wordpress.com/

A teflonról.

Amikor a teflon bevonatos edényeket körülbelül 260 °C (500 °F) fölé melegítik, a PTFE-bevonat disszociálni kezd, és hidrogén-fluorsav és különféle szerves fluorvegyületek szabadulnak fel, amelyek polimerfüst-lázat okozhatnak az emberekben. Aggodalmak merültek fel a PTFE-bevonatú főzőedények használatának lehetséges negatív hatásai miatt.

A PTFE feldolgozására PFOA-t alkalmaztak emulgeálószerként; azonban a PFOA egy perzisztens szerves szennyezőanyag, amely környezeti és egészségügyi aggályokat is jelent. A PFOA-val az a probléma – akárcsak az ólommal –, hogy nagyon lassan ürül ki a szervezetből. Mindenkire, de leginkább a magzatokra és a fejlődésben lévő gyerekekre veszélyes, ezért a PTFE-feldolgozásban fokozatosan megszűnik.

A PFOA-t most a DuPont spin-off Chemours által gyártott GenX termék váltja fel, amely úgy tűnik, hasonló egészségügyi problémákat vet fel, mint a már betiltott PFOA.  Forrás: wikipedia.org

Akinek fontos az egészsége nem használ régi és új teflont sem. Odafigyel arra, hogy mit, miben készít, és miből eszik, iszik, mert nem mindegy, hogy mi kerül a szervezetbe. A műanyag semmilyen formában nem illeszthető a tudatos életbe. Körültekintően hoz döntést, mert a gyártók továbbra sem tájékoztatják a vásárlót a termékben felhasznált anyagokról.

A sötét vizeken c. filmről.

A 2019-ben bemutatott – Mark Ruffalo – Sötét vizeken című hollywoodi, életrajzi ihletésű film az amerikai teflonmérgezést és annak történetét mutatja be. A keleti part déli részén található wilmingtoni üzemben nem foglalkoztak a szabályokkal, és a folyóba engedték a káros PFOA-t. Évtizedeken keresztül mérgezték a helyi embereket és állatokat. A történetben az a lesúlytó, hogy csak a ’90-es évek végétől kezdtek a problémával komolyan foglalkozni.

A szervezetbe kerülő vegyi anyagok megzavarják a hormonműködést, csökkenti a férfiak tesztoszteronszintjét. További veszélyforrás lehet a pajzsmirigyrák, a vese- és májbetegségek, a meddőség és a hererák kialakulásában. A filmben is feltűnik saját magát alakítva Bucky Bailey, aki a vegyszerek hatása miatt arcdeformációval született. Végül a DuPont 600 millió dollár kártérítést fizetett az érintetteknek, és 2017-ben be is zárt az üzem. A Wilmingtonban történt megbetegedések megcáfolhatatlanul a gyárhoz köthetőek.

Egy 1999-es vizsgálat kimutatta, hogy az USA-ban az emberek 98%-nál jelen van a vegyi anyag a szervezetben. Ez nagy felháborodást váltott ki, és végül az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) meghirdette a PFOA kivezetési programját, majd 2013-ra ki is vonták a gyártásból. Magát a teflont még gyártják, és ha a szabályokat betartják, akkor a PFOA-t már nem használják hozzá.